logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Ruští ekologové nechtějí jaderné smetiště

Zastánci importu vyhořelého paliva do Ruska tvrdí, že finanční přínos pro státní kasu může být zásadní. Ekologové-do takového rezervoáru se vejde maximálně 30 tisíc tun, kam se tedy uskladní zbytek?

Reklama

Špatné zabezpečení, nevyhovující silnice a bídná pracovní disciplína. To vše prý mluví proti záměru vybudovat v Rusku velký sklad vyhořelého jaderného paliva.

PRAHA/MOSKVA (agentura Epicentrum exkluzivně pro LN) Ruští ekologové se postavili proti plánům vybudovat na Sibiři mezinárodní sklad vyhořelého paliva z atomových elektráren. Upozorňují, že tento projekt může skončit katastrofou.
. . . . O tomto záměru se začátkem týdne prakticky dohodli ruský prezident Vladimir Putin a šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej. MAAE si zvolila Rusko proto, že je jedinou zemí na světě, jejíž zákony umožňují import vyhořelého nukleárního materiálu. "Skončí to katastrofou," komentoval jejich nápad šéf Centra ekologické politiky, akademik Alexej Jablokov. "Nikde na světě neexistuje bezpečná technologie na zpracování vyhořelého jaderného paliva," dodal. Další odpůrci projektu poukazují i na sociální rizika, mezi něž patří špatná pracovní morálka kombinovaná s alkoholismem.
. . . . Zastánci importu paliva tvrdí, že finanční přínos pro státní kasu může být zásadní a umožní i další rozvoj technologií zvyšujících bezpečnost jaderných elektráren. Za deset let by Rusko mohlo získat až 180 miliard dolarů včetně příspěvku na stavbu "jaderného smetiště", které by mohlo přijít zhruba na 100 milionů dolarů. Ekologové se ale jen usmívají - do takového rezervoáru se vejde maximálně 30 tisíc tun, kam se tedy uskladní zbytek?
. . . . Jaderné odpady se v současnosti uchovávají v 50 státech. Na světě funguje 442 bloků jaderných elektráren a dalších 27 se staví. V současnosti je v různých místech planety uskladněno 200 tisíc tun vyhořelého paliva a ročně přibude dalších 12 tisíc tun. Ruští poslanci přijali doplněk k zákonu o ochraně životního prostředí, který by dovoloval dovoz vyhořelého jaderného paliva ze zahraničí, již v roce 2001. Ekologové bleskově sebrali pod petici požadující referendum o této otázce 2,5 milionu podpisů. Naštěstí pro ochránce přírody není Rusko zatím na tuto "službu světu" připraveno. Má jen dva jaderné rezervoáry - v Čeljabinské oblasti a Krasnojarském kraji. Kromě toho aktivisté z hnutí Greenpeace nedávno provedli expedici, při které bez problémů vylezli na střechu skladu v Krasnojarsku a fotili si způsob uskladnění jaderného materiálu, aniž by je kdokoliv vyrušoval.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.