logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Nedostatek instalatérů v Británii

Zručných instaltérů je dnes v Británii zoufale málo.

Reklama

Moderátor (Robert Břešťan): Fotbalista, to ano, ale dělat v Británii instalatéra? To bývalo kdysi spíše pro ostudu. Instalatér byl považován za někoho, kdo opravuje vodovodní potrubí jen proto, že si neumí najít nic lepšího. To vše vedlo k tomu, že zručných vykonavatelů této profese je dnes v Británii zoufale málo. Zároveň s tím jak pověst instalatérů prodělala změnu však dochází k novému fenoménu. Stále víc lidí opouští svá kancelářská zaměstnání a s hasákem se tak říkajíc vrhá pod dřez. Více v příspěvku našeho londýnského zpravodaje Pavla Vondry.

Redaktor (Pavel Vondra): Je to jedna z věcí, na kterou si Britové stěžují pořád dokola. Sehnat dobrého instalatéra, když se vám porouchá záchod je skoro nemožné. Odborníci odhadují, že Británie bude v příštích 5 letech potřebovat 30 tisíc nových instalatérů. Velká poptávka znamená, že zkušený instalatér v Británii nikdy není bez práce, což je možná jeden z důvodů, proč tolik lidí vyměňuje své kancelářské obleky a kostýmy za montérky. Jane Greenová dřív pracovala v oboru public relations.

Překlad projevu Jane Greenové: Budívala jsem se ráno s myšlenkou, že se mi opravdu nechce jít do práce a to prostě není zdravé. V téhle zemi si tak nějak automaticky myslíme, že musíme dělat nějakou kancelářskou práci. Uděláte maturitu, jdete na univerzitu, máte přátele, kteří vystudují a jdou dělat práci, kterou vždycky chtěli dělat. Já jsem to ale nikdy přesně nevěděla.

Redaktor (Pavel Vondra): Studenti na škole ve východním Londýně se učí instalovat záchody, dřezy a vytápěcí systémy. Kurzy instalatérství jsou velmi populární. Každý rok se na ně hlásí víc než 500 lidí, místo je v nich ale jen pro 45. Přednášejícím je Ken Daniels.

Překlad projevu Kena Danielse: V médiích se to jen hemží informacemi o nedostatku řemeslníků. Dokonce i v parlamentu někdo prohlásil, že v Británii je snadnější sehnat nájemného vraha než instalatéra. Peníze, které si instalatéři mohou vydělat, jsou považovány za celkem slušné a tak se zvedla poptávka. Lidé zjišťují, že éra počítačů končí a chtějí být praktičtější a dělat praktičtější profese, aby sami mohli vidět výsledky své práce.

Redaktor (Pavel Vondra): Britské noviny jsou plné příběhů o instalatérech, kteří vydělávají stejné peníze jako bankéři. To je ve skutečnosti jen mýtus. Pouze instalatér, žijící v Londýně a pracující 7 dní v týdnu by mohl dosáhnout takových výdělků. Většina ostatních ročně vydělává kolem 30 tisíc liber, což je zhruba stejně, na kolik si přijde dělník na stavbě železnice. Peníze, zdá se, nejsou hlavní motivací. Preeba Mistriová je jednou z mnoha žen, které v tomto zaměstnání našly zalíbení.

Překlad projevu Preeby Mistriové: Chtěla jsem být svým vlastním šéfem poté, co jsem 7 let pracovala ve Svazu bytové výstavby. V manuálních profesích je dnes mnoho žen a je to opravdu zábava.

Redaktor (Pavel Vondra): Vzhledem k chronickému nedostatku zručných řemeslníků na britském pracovním trhu, zaznívá stále více hlasů, aby se vláda místo zvyšování počtu studentů na univerzitách, snažila přimět absolventy středních škol přemýšlet, zda se raději nechtějí vyučit některému z řemesel. V současné chvíli je tak možné absolvovat učňovskou praxi například právě pro instalatérství. Jelikož ale vyškolení trvá nejméně 3 roky, budou si v nejbližší době Britové muset se svými ucpanými záchody pomoci sami a nebo čekat na Godota v montérkách jako všichni ostatní.

Moderátor (Robert Břešťan): Tolik Pavel Vondra.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.