logo TZB-info

Reklama

Vytápíme elektřinou

Od 1. 9. 2020 je účinná vyhláška č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, která zásadně ovlivňuje možnost využít elektrickou energii pro vytápění nových nebo významně rekonstruovaných budov. S přímotopným elektrickým vytápěním rodinných domů je splnění limitu, a to na potřebu primární energii z neobnovitelných zdrojů energie, podmíněno zpravidla instalací větrání s rekuperací tepla, s doplňkovým využitím zdroje tepla s velkým podílem OZE, například spalováním dřeva, soustavou využívající sluneční záření, přípravou teplé vody v zásobníku s malým tepelným čerpadlem atp.

Přímotopné elektrické vytápění má nemalý počet příznivců. Důvodem je skutečnost, že jeho výkon se velmi snadno, rychle a přesně reguluje. V případě přeměny elektrické energie na tepelnou prostřednictvím topných kabelů, rohoží, sálavých, konvekčních i akumulačních těles, se snadno instaluje. V součtu investičních a servisních nákladů jde o nejméně nákladný způsob, který kompenzuje vyšší jednotkovou cenu elektrické energie, zejména při splnění aktuálně povinných standardů na nízkoenergetické stavění NZEB.

Teplovodní forma s elektrokotlem nebo tepelným čerpadlem umožňuje snadný přechod na jiný zdroj energie, pokud je dočasně výhodnější. Pokud tepelné čerpadlo umí vytápět i chladit, pak může stejná soustava řešit i potřebu chlazení vnitřního prostředí.

Elektrické vytápění může být jediným možným řešením vytápění rodinných domů bez větší technické místnosti v místech, s velmi malým pozemkem, kde je pouze elektrická přípojka.Zdroje a výroba elektrické energie


Tarifní sazby a přednosti


LegislativaVenkovní aplikace


Historie


Kalkulátor cen energiíMohlo by vás zajímat


29.4.2021JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.
Nové projekty rodinných domů musí splňovat čím dál přísnější kritéria z hlediska energetické náročnosti. Od loňského září platí vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov a od 1. 1. 2022 vejde v platnost úprava definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. nZEB II).
22.4.2021Bosch Termotechnika s.r.o. - Průmyslové kotle
Společnost Bosch Termotechnika vstoupila do roku 2021 jako CO2 neutrální. Tento směr se snaží uplatňovat i u svých výrobků, a to se týká i divize Průmyslových kotlů.
31.3.2021Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Energetický management je prostředkem pro dosažení uhlíkové neutrality. Optimalizace provozu spotřebičů a nabíjení a vybíjení energetických úložných kapacit v domě ve vztahu k aktuálnímu výkonu fotovoltaického systému, přesunem odběru elektřiny ze sítě do doby nízkého tarifu atd. maximalizuje spotřebu energie vyrobené vlastní elektrárnou a minimalizuje náklady na odběr elektřiny ze sítě.
28.3.2021redakce
Úsporné vytápění nejen rodinných domů se podle společnosti Viessmann opírá především o zemní plyn, proces digitalizace služeb a posilování využití elektrické energie. Prostředkem jsou zejména úsporné kondenzační kotle, elektronické řízení komunikující po internetu, tepelná čerpadla, případně i elektrické přímotopy a spojení s fotovoltaickými systémy.
16.3.2021MND a.s.
Pokud si chce domácnost posvítit na své účty za elektřinu a optimalizovat je, má několik možností. Může začít využívat úsporné spotřebiče, zkontrolovat, zda má nastavenou správnou distribuční sazbu, nebo změnit dodavatele energií. Víte, že přechodem k MND lze ušetřit nejen na plynu, ale i na elektřině nemalé peníze?
10.3.2021KOTRBATÝ V.M.Z. spol. s r.o.
Cílem tohoto článku je ukázat zajímavé možnosti uplatnění sálavých teplovodních panelů KSP to go v malých aplikacích, kde se dosud spíše setkáte s radiátory nebo různými teplovzdušnými ohřívači.
24.2.2021FENIX Trading s.r.o.
Během 30 let působení v oblasti sálavého vytápění pracovala společnost Fenix Trading na spoustě atraktivních projektů. Jedna část poměrně komplikovaných, a přitom často z pohledu odborníka i laika zajímavých projektů však doposud stála trochu bokem. Řeč je o vytápění v kulturních památkách, jako jsou například kostely, hrady, zámky atd. Budovy, u kterých je jejich energetická náročnost jejich největším problémem.
24.2.2021Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Elektrifikace rezidenčního bydlení je podle společnosti Bosch Termotechnika nejdůležitější cesta vedoucí k udržitelnosti a vysokému komfortu. Jsou i jiné možnosti, například kombinace různých zdrojů energií, ale pro domácnosti je elektrifikace nejjednodušší. Základním kamenem jsou tepelná čerpadla.
Obr.1 Školení probíhají v Zehnder Akademii s možností si výrobky vyzkoušet a prohlédnout funkční systém větrání. Zájem o školení Zehnder je velký. © Zehnder Group
10.2.2021Zehnder Group Czech Republic s.r.o.
V souladu se zpřísňováním vyhlášky o energetické náročnosti budov a trendem výstavby dokonale těsných rodinných domů význam řízeného větrání s rekuperací roste. Využijte jedinečnou možnost na prohloubení znalostí a zúčastněte se odborných školení Zehnder. Webináře jsou zařazeny do celoživotního vzdělávání členů ČKA a ČKAIT.
9.2.2021BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.
Energie hrají významnou roli v rozpočtu téměř každé domácnosti. Pro zákazníky je tak zásadní především cena, za kterou jim jejich dodavatel elektřinu a plyn dodává. Jak se v nabídkách orientovat? Jak zjistit, jestli nabídka, kterou vám dodavatel předkládá, odráží aktuální situaci na trhu?
30.1.2021FENIX Trading s.r.o.
Tržby celé skupiny Fenix Group a.s. za rok 2020 dosáhly výše 1,602 mld. Kč a proti roku 2019 (1,727 mld. Kč) se snížily o 7,3 %. Loňský rok tak byl z hlediska tržeb druhý nejlepší v celé historii firmy a překonal i výsledky z roku 2018. Zisk celého holdingu byl v loňském roce 172 mil. Kč a ve srovnání s rokem 2019 narostl o 15 %.
 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2021, všechna práva vyhrazena.