logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

3,4 miliardy korun v druhé vlně kotlíkových dotací

Reklama

Poprvé také kraje zareagovaly na doporučení ministerstva a bude možné podávat žádosti o kotlíkové dotace elektronicky, komfortněji z domova od svého počítače, bez front před krajskými úřady. Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč.

„Kotlíkové dotace jsou revolučním dotačním projektem, který se nám podařilo přímo vydupat ze země, a díky mnoha jednáním s Evropskou komisí jsme našli možnost, jak z evropských peněz podpořit přímo domácnosti, což z evropských dotačních programů běžně nejde,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ve druhé výzvě kotlíkových dotací, která byla ministrem Brabcem vyhlášena 31. března 2017 nejdříve pro kraje (protože právě kraje kotlíkové dotace administrují), rozdělí ministerstvo mezi majitele rodinných domů v ČR 3,4 miliardy korun a počítá s výměnou až 35 tisíc starých kotlů za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Výše podpory může dosáhnout až 127 500 Kč.

„Výsledkem bude čistší a zdravější ovzduší, zejména v lokalitách, kde je právě vytápění starými kotli hlavním zdrojem prašnosti a úniku škodlivin do okolního prostředí a limity škodlivých látek jsou zde opakovaně překračovány. Domácnosti v těchto prioritních oblastech chceme motivovat k výměnám především a tak automaticky získají bonus ve výši 7 500 korun,“ vysvětluje ministr Brabec.

Další bonusy pak přináší například kombinace s programem Nová zelená úsporám. Tam odstartují novinky už v pondělí 4. září 2017.

Ministerstvo pro každý kraj stanovilo výši alokovaných finančních prostředků, o jakou mohou žádat a zároveň i povinné počty kotlů, které za tyto prostředky musí kraje vyměnit. Finální podobu podmínek pro občany si tvoří samy kraje, proto se podmínky v jednotlivých krajích mohou lišit. Ministerstvem jsou určeny pouze některé povinné podmínky, jako například výše dotace či povinný ekodesign všech nových kotlů. Ale například to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů vytápění, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli, nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na jeho rozhodnutí.

V první vlně kotlíkových dotací lidé vyměnili již přes 20 tisíc kotlů, dalších 8000 výměn je ještě v realizaci. Celkem bylo domácnostem proplaceno už přes 2,3 mld. korun. Největší zájem byl v první vlně o kombinované kotle.

"S Evropskou komisí jsme hledali a nakonec i našli způsob, jak z evropských peněz přímo podpořit domácnosti, což z evropských dotačních programů běžně nejde. Výměna starých kotlů za nové a ekologičtější v ČR je přínosem pro nás pro všechny, protože právě lokální topeniště se zásadním způsobem podílejí na znečištěném ovzduší v ČR," vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Získání bonusu za zateplení je možné prakticky kdykoliv, až do konce trvání programu Nová zelená úsporám. Žadatel si může požádat letos na kraji o dotaci na kotel, a třeba na jaře příštího roku požádá na SFŽP ČR o dotaci na zateplení, po realizaci opatření mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak bonus za výměnu kotle,“ dodává Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Mezi způsobilé výdaje bude možné zahrnout nejen náklady na pořízení zdroje a jeho instalaci, ale také náklady na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření a úpravy spalinových cest. Z programu mohou domácnosti čerpat na nový kotel desítky tisíc korun, další peníze pak mohou získat přímo od kraje či obce, které se do kofinancování také mohou zapojit.

Kotlíková dotace v Karlovarském kraji včetně počítadla podaných a připravených žádostí.

KOTLÍKOVÁ DOTACE na TZB-info.
O zkušenosti z první vlny kotlíkových dotací hovořili Patrik Sajdl, ATMOS technical Support a Ing. Josef Hodboď, vedoucí redaktor oboru vytápění TZB-info:

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.