logo TZB-info

Štítky a ekodesign i pro komerční a profesionální chladící spotřebiče

Datum: 24.6.2016 4:30  |  Autor: Michal Staša  |  Organizace: SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.  |  Firemní zpráva

Profi chladicí technika se používá v téměř v každém supermarketu, hotelu, restauraci, baru nebo jídelně. Spotřeba energie při použití energeticky nejúčinnější spotřebičů může být nižší o 30 % až 50 %.

SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.
Americká 17
120 00 Praha 2

tel.:224 252 115
e-mail:
web:www.svn.cz

20 let po domácnostech se štítkování a nařízení o ekodesignu rozšiřuje také na komerční a profesionální chladící spotřebiče.
Od 1. července 2016 musí být nově prodávané elektrické skladovací chladničky a mrazničky označeny dobře viditelným energetickým štítkem EU. To jsou dobré zprávy, pokud vezmeme v úvahu pozitivní dopad, který měly ekodesign a energetické štítkování na trh se spotřebiči, a potenciální možnosti úspor na komerčním a profesionálním trhu, které zatím zůstávají nevyužité.

Profesionální chladicí technika spotřebovává značné množství energie.

Tyto spotřebiče se používají téměř v každém supermarketu, hotelu, restauraci, baru nebo jídelně. Spotřeba energie neúčinné chladicí techniky může být snížena o 30 % až 50 %, pokud místo ní začnete používat energeticky nejúčinnější spotřebiče. V některých případech mohou energeticky účinné přístroje s dvířky ušetřit za dobu své životnosti i řádově desítky tisíc korun. Vzhledem k tomu, že většina profesionálů používá více než jeden spotřebič, je potenciál úspor obrovský.

Informace na novém energetickém štítku EU pro profesionální chladicí boxy: název výrobce a produktu spolu s následujícími technickými informacemi:

  • energetická třída a roční spotřeba energie,
  • užitný objem,
  • klimatická třída.
Očekávají se obdobné dopady jako u domácích spotřebičů, které jsou 4x účinnější

Nařízení o ekodesignu udává povinné požadavky na minimální energetickou účinnost. Díky kombinaci ekodesignu a štítků dochází ke zvýšení energetické účinnosti dané skupiny produktů.

Štítkování a ekodesign mohou mít velmi pozitivní dopady na rozpočet spotřebitele. U produktové skupiny domácích chladniček vešly předpisy v platnost před více než 20 lety. V té době dosahoval průměrný model energetické třídy C nebo D. Dnes je průměrnou chladničkou pro domácnost model se třídou A++, který je čtyřikrát účinnější než modely před 20 lety. Podobné dopady se očekávají i u profesionálních elektrických spotřebičů.

Evropský projekt ProCold už více než rok sbírá data o profesionální a komerční chladicí technice na evropském trhu. Aby bylo možno určit nejlepší dostupné produkty, byla vyvinuta přísná výběrová kritéria pro energetickou účinnost, ale také pro kvalitu chladiv. Všechny seznamy produktů včetně kritérií výběru jsou dostupné online na www.uspornespotrebice.cz a informace o projektu ProCold.

ProCold se snaží zvýšit podíl energeticky nejúčinnějších produktů na trhu a rovněž propaguje užívání ekologických chladiv. Určuje se tzv. potenciál globálního oteplování (GWP), který udává skleníkový efekt přepočítaný na úroveň efektu CO2. U ekologických chladiv je menší než 5, zatímco mnoho chladicích spotřebičů stále ještě využívá chladiva, která mají potenciál globálního oteplování až 4 000. Projektu ProCold se účastní 9 partnerů z Francie, Itálie, Rakouska, Portugalska, Švédska, Švýcarska a České republiky. Národní koordinátor za Českou republiku je SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Zasedačka roku 2017 - Atelier YUAR za návrh kanceláří MSD

Moderní kanceláře již nejsou pouze výsadou hlavního města

25.2.2018 | CBRE Czech Republic
Čtvrtý ročník soutěže CBRE Zasedačka roku 2017 zná vítěze všech kategorií. V kategorii Zasedačka roku zvítězil SAP. Eva Jiřičná, světoznámá architektka a předsedkyně poroty CBRE Zasedačka roku ocenila spolupráci se studenty.

Kancelář, nebojte se barev a materiálů, a ať to svítí... (díl druhý)

21.2.2018 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Skříňový nábytek, kontejnery, polopříčky, příčky, lamely, předěly, paravány a mobilní stěny na oddělení i vymezení plochy, sedací nábytek k tomu…

Jaký byl letošní Týden facility managementu?

17.2.2018 | redakce
Asociace IFMA CZ uspořádala již XVII. ročník prestižní akce Týden facility managementu, která se uskutečnila ve dnech 13. - 16. listopadu 2017 v Praze a nesla motto Služby a Lidé.

Kancelář, nebojte se barev a materiálů, a ať to svítí... (díl první)

15.2.2018 | Ing. arch. Petr Brandejský, redakce
Vkusná barevnost a dobré materiálové zpracování jsou základem pro nábytek týmový, stejně jako pro manažery nebo vedení firmy.

Nejlepší energeticky úsporný projekt roku 2017 připravila Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

11.2.2018 | redakce podle tiskové zprávy
Titul nejlepší energeticky úsporný projekt řešený metodou EPC (energy performance contracting) za rok 2017 si ze sedmého ročníku soutěže odnáší Univerzita Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem (UJEP). Druhé místo obsadilo město Horní Slavkov a třetí příčka patří Psychiatrické nemocnici Bohnice. Byla udělena také dvě čestná ocenění: za projekt v českolipské nemocnici a Pardubickému kraji. Organizátorem soutěže je Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2018, všechna práva vyhrazena.