logo TZB-info


Asociace: Počet dřevostaveb v ČR loni vzrostl o sedm až deset pct

Datum: 2.2.2018 01:30  |  Autor: ČTK, redakce

Počet nově dokončených dřevostaveb v Česku loni meziročně vzrostl o sedm až deset procent. V rozhovoru s ČTK to dnes uvedl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) Vratislav Blaha.

Veletrh Dřevostavby, foto: Oldřich Rejl
Veletrh Dřevostavby, foto: Oldřich Rejl

Jde zatím o odhad, oficiální statistické údaje ještě nejsou k dispozici. V roce 2016 jich bylo dokončeno 2013, meziročně o 12 procent více. Podíl na všech dokončených rodinných domech se zvýšil o procentní bod na 14,4 procenta. Nejvíce dřevostaveb podle Blahy připadá na Prahu a Středočeský kraj. K výrobě se používá hlavně smrkové dřevo.

V roce 1998, od kdy ADMD spolu s Českým statistickým úřadem počet dřevostaveb eviduje, jich bylo v Česku postaveno 123. Jejich podíl na dokončených rodinných domech činil 1,5 procenta. V roce 2016 už byl počet tedy více než 16krát vyšší. "Potěšující je taky dynamika růstu počtu dokončených dřevostaveb, která meziročně dosahuje přes 12 procent, zatímco u domů postavených tradičními technologiemi je to pouze kolem čtyř procent," řekl Blaha.

Trend dokončených dřevostaveb je podle něj trvale rostoucí. "Jejich úspěch má více důvodů. Jedním z nich je změna myšlení a postojů zákazníků. Skepse široké veřejnosti k této technologii z 90. let minulého století, která byla způsobena hlavně neznalostí dřevostaveb a konzervativním myšlením investorů, už je minulostí," doplnil Blaha.

Mezi hlavní výhody dřevostaveb podle něj patří kvalita, tepelně izolační vlastnosti, rychlost výstavby a příznivý poměr ceny a kvality. "Dřevostavby jsou většinou vyráběny v moderních krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů. Téměř všechny se dnes již staví v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. A průměrná doba výstavby při stavbě domu na klíč je zhruba pět až šest týdnů od dokončení základové desky," doplnil Blaha.

Za nevýhodu označil nízkou tepelně-akumulační vlastnost oproti zděnému domu. "Ale u moderních dřevostaveb se není třeba obávat, že dům shoří. Konstrukce jsou certifikované na požární odolnost," dodal.

Ceny dřevostaveb označil za srovnatelné se zděnými domy. Průměrná cena dřevostavby na klíč loni byla 2,96 milionu korun bez DPH, nedokončené stavby byly zhruba o 40 procent levnější. Meziroční nárůst cen dřevostaveb byl kolem dvou procent. Domů na klíč byla postavena většina, téměř tři čtvrtiny. Poměr mezi jednopodlažními a dvoupodlažními domy se v roce 2017 změnil ve prospěch domů typu bungalov, kterých bylo postaveno 61 procent, zatímco dvoupodlažních domů bylo 39 procent, uvedl dále Blaha.

Podle něj jsou dřevostavby v drtivé většiny využívány u rodinných domů. "Ale bytové domy, mateřské školy a stavby občanské vybavenosti se u nás začínají také stavět více. V roce 2015 jich bylo 40, o rok později 53," řekl dále předseda asociace. Nejvíce jsou podle něj dřevostavby zastoupeny v Praze a Středočeském kraji, kde je jich dohromady téměř polovina z celkového počtu. Dále je to severní a jižní Morava.

V České republice je výška dřevostavby zákonem limitována 12 metry. "Je to z požárních důvodů. V zahraničí je to více. Snažíme se v Česku upravit předpisy, abychom mohli stavět domy vyšší," sdělil Blaha. Například v Austrálii je maximální povolená výška 25 metrů.

Konstrukce dřevostaveb je podle Blahy nejčastěji z takzvaných KVH hranolů. "To je smrkové dřevo lepené z několika lamel, aby se nedeformovalo. Je vysušené na 14 procent vlhkosti. Sušením jsou eliminovány případné zárodky škůdců, plísní a hub," doplnil Blaha. Největšími výrobci v Česku jsou podle něj RD Rýmařov, HAAS Fertigbau Chanovice a Atrium Horažďovice.

Z osmi evropských zemí, ze kterých jsou údaje o dokončených dřevostavbách z roku 2016 k dispozici, mělo největší podíl Švédsko, 90 procent. V Rakousku to byla necelá třetina, absolutní počet byl v porovnání s ČR asi třikrát vyšší. V Německu to bylo 18 procent, na Slovensku deset procent. Nejméně v Bulharsku, pouze 3,5 procenta. Jde o podíl dřevostaveb na celkovém počtu dokončených rodinných domů.

V Praze v areálu holešovického výstaviště dnes začal veletrh Dřevostavby. Končí v neděli 4. února.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Hodnotenie kvality konštrukčného bukového dreva

19.2.2018 | Ing. Ondrej Bajza, doc. Ing. Alena Rohanová, Katedra drevených stavieb, Drevárska fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
V príspevku sa popisuje prečo a za akých podmienok použiť bukové drevo v stavebných konštrukciách. Uvádzajú sa legislatívne a experimentálne požiadavky na overenie vlastností bukového triedením do tried pevností „D“. Hodnotenie kvality bukového dreva cez triedy pevnosti predikuje spoľahlivú úroveň navrhovania, technológiu výroby ako aj životnosť drevených stavebných prvkov.

Multikriteriální analýza vhodnosti užití vybraných druhů dřeva pro konstrukční účely

8.1.2018 | Ing. Eva Šuhajdová, prof. Ing. Miroslav Novotný, CSc., doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D., doc. Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., VUT FAST Brno, Ústav pozemního stavitelství
Listnaté dřeviny jsou vzhledem k probíhajícím změnám v druhovém složení lesa lokálním zdrojem budoucnosti. Mezi listnaté dřeviny, jejichž porostní plocha bude v budoucnu největší, patří zejména buk, dub, habr a javor. Pro výběr nejvhodnější listnaté dřeviny pro použití v konstrukcích staveb byla použita vícekriteriální analýza, a to metody PROMETHEE. Byla zvoleno osm kritérií hodnocení, jež zahrnují kromě porostní plochy i fyzikální a mechanické vlastnosti jednotlivých dřevin.
Fall colours in the Eastern Townships in Quebec, Canada © mbruxelle - Fotolia.com

Tvrdé dřevo ze Severní Ameriky a jeho možnosti využití ve východní Evropě

4.12.2017 | Dr. Eva Haviarová, Purdue University, Department of Forestry and Natural Resources, Purdue, Ing. Milan Šimek, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně, Lesnická a dřevařská fakulta, Dr. Henry Quesada, Virginia Tech University, Department of Sustainable Biomaterials
Článek seznamuje s projektem, jehož cílem je identifikace příležitostí a rozvoj vazeb k potenciálnímu vývozu amerického tvrdého listnatého dřeva do vybraných zemí východní Evropy. Projekt zahrnuje identifikaci charakteristik tvrdého řeziva ve vybraných zemích. Kromě technických informací obsahuje dotazníkové šetření se zástupci průmyslu a průmyslových svazů poslouží k posouzení zájmu o tvrdé listnaté dřevo z USA a identifikaci vhodných vývozních praktik.
Ole Herbrand Kleppe: Construction of the Tree - How and Why

Exkluzivně: Přednáška Construction of the Tree – How and Why

24.10.2017 | redakce, kamera a střih: Monika Hoferová
Portál TZB-info pozval na konferenci Požární bezpečnost staveb 2017 hosta z Norska, hlavního projektového manažera společnosti B.O.B. Ole Herbrand Kleppe českým posluchačům představil 14podlažní dřevostavbu Treet, kterou realizoval v norském Bergenu. Přednášce v sále tleskalo více než 300 účastníků konference. Velice nás těší, že jsme do ČR a na největší stavební veletrh v zemi přinesli tuto unikátní realizaci. Nyní máte možnost zažít alespoň něco z atmosféry výjimečné prezentace.
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2018, všechna práva vyhrazena.