logo TZB-info


ČMKBK v roce 2017: Na energetickém trhu si znovu zajistily dodávky elektřiny a plynu stovky měst a obcí

Datum: 26.1.2018 20:26  |  Autor: Ing. Jan Schindler, redakce podle tiskové zprávy ČMKBK

Energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) dlouhodobě využívá k nákupu elektřiny a plynu už více než 600 měst, obcí či samostatných městských částí.

Podle loni zveřejněných informací si tím města a obce zajistily dodávky energií ve srovnání s jinými formami veřejných zakázek za příznivější ceny. Ze statutárních měst informovaly o nákupu na kladenské komoditní burze mimo jiné Havířov, Liberec či Chomutov, na profilu veřejného zadavatele zveřejnily svůj nákup České Budějovice, Liberec či Opava. Z dalších měst svůj nákup publikovaly např. Benešov, Krnov, Nová Bystřice, Přibyslav a Poděbrady. Menší obce často svůj nákup realizovaly prostřednictvím mikroregionů či dobrovolných svazků obcí nebo ve spojení s větším veřejným zadavatelem.

Havířov dlouhodobě nakupuje elektřinu a zemní plyn pro magistrát a své organizace na ČMKBK. Loni podle městského webu znovu nakoupil přes 24 tisíc MWh elektřiny a 4 a půl tisíce MWh zemního plynu na dvouleté období. Zemní plyn městu letos zlevní proti loňské ceně o 15 procent, elektřina vlivem růstu velkoobchodní ceny zdraží, stále ale bude pod úrovní roku 2015.

„Pro nákup energií nám dlouhodobě slouží energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno. Soustřeďuje se zde významná nabídka i poptávka po elektřině a plynu pro konečné zákazníky. Je tu silně soutěžní prostředí s dopadem na pokles ceny, který je větší než u jiných forem veřejné zakázky,“ uvedl náměstek primátorky pro hospodářský rozvoj Karel Šlachta. Nákup energií město každoročně centralizuje. „Spolu s havířovskou radnicí se centrálního nákupu energií účastní 36 škol a školek, městská policie, kulturní a sociální zařízení nebo Technické služby Havířov. Energie pořizujeme ale třeba i pro Havířovskou teplárenskou společnost, jejímž jediným akcionářem je město Havířov,“ upřesnil Šlachta.

Liberec realizoval nákup elektřiny a plynu na rok 2018 na ČMKBK koncem srpna. Podle náměstka primátora pro technickou správu majetku Tomáše Kysely jde o nejefektivnější způsob, jak pro městské objekty, školy a příspěvkové organizace získat nejvýhodnější cenu energií.

Na Českomoravské komoditní burze Kladno podle něj město nakupuje elektřinu a plyn pro všechny své objekty a městem zřízené příspěvkové organizace a společnosti od roku 2012. Spolu s Libercem se do centralizovaného nákupu energií pravidelně zapojují i okolní města a obce, např. Jablonné v Podještědí, Rokytnice nad Jizerou, Svijany, Hrádek nad Nisou, Rychnov u Jablonce nad Nisou a další.

Nákup energií zveřejnilo v regionálním tisku i město Chomutov. Do centralizovaného nákupu na kladenské komoditní burze znovu zahnulo základní a mateřské školy, kulturní a sociální zařízení, Podkrušnohorský zoopark, Městské lesy či Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova. Celkový objem dodávek představuje cca 19 tisíc MWh.

Nákup elektřiny a plynu na Českomoravské komoditní burze Kladno na svém profilu zadavatele oznámilo i město Přibyslav. To nakoupilo energie na letošní a příští rok v objemu 1,2 tisíce MWh silové elektřiny a 4,1 tisíce MWh zemního plynu. Město Krnov si loňským nákupem na ČMKBK zajistilo dodávky plynu na roky 2018 a 2019 do 33 městských objektů. „Nákup proběhl v červenci a bylo dosaženo ceny 442 korun za megawatthodinu. Při předpokládané spotřebě 1390 megawatthodin za rok to pro nás znamená úsporu 500 tisíc korun,“ uvedl v regionálních médiích Vlastislav Mikoška z krnovského odboru správy majetku města.

Loni v říjnu zveřejnilo svůj nákup energií na ČMKBK také město Opava. To pro budovy magistrátu, městských částí, školských zařízení, divadlo, dopravní podnik či technické služby každoročně nakupuje 10 a půl tisíce MWh elektřiny a přes 21 tisíc MWh zemního plynu.

Celkem si na energetickém trhu ČMKBK zajišťuje dodávky elektřiny a plynu už téměř 200 měst (z toho 18 statutárních) a více než 400 městysů a obcí. Mezi loňské nováčky patří podle informací na profilech zadavatele např. Mikulov, který si zajistil dodávku energií hned na dva roky, či Studénka, která po předloňském nákupu plynu loni na ČMKBK nakoupila i elektřinu.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Smlouva na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu – výhody a úskalí

18.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Uzavírání smlouvy na dodávku elektřiny nebo plynu po telefonu je novou hybnou silou na našem energetickém trhu pro domácnosti a pro malé firmy. Jaké postavení má obchodník a jaké zákazník? V čem spočívá záludnost takových smluv a jak se může zákazník bránit?
diskuse: 1 příspěvek, 19.02.2018 15:12

ČEZ začal nabízet ekologický produkt pro motoristy Zelenou elektřinu

15.2. 6:01   Nový produkt od ČEZ Prodej „Elektřina pro dobíjení“ zaručuje motoristům výhodné ceny elektřiny doma i na cestách. více >>>

Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 6875 kontraktů

14.2. 7:43   Na energetickém trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) bylo loni uzavřeno 6875 kontraktů, tedy v průměru 28 kontraktů denně. více >>>

IV. čtvrtletí 2017 v energetice: Růst výroby elektřiny, nižší spotřeba plynu

13.2. 6:22   Energetický regulační úřad zveřejnil statistiky elektroenergetiky a plynárenství za poslední čtvrtletí loňského roku. více >>>

Změny dodavatelů v roce 2017 – úspěšní, neúspěšní, trendy

11.2.2018 | Ing. Jan Schindler, redakce
Po propadu v počtu změn dodavatelů v několika předcházejících letech již druhým rokem počty zákazníků, kteří změnili dodavatele, opět rostou. Jaký byl vývoj počtu změn v posledních letech, jaké trendy dominují současným trhem? Kdo je nejúspěšnějším a kdo se drží na chvostu pelotonu?
diskuse: 1 příspěvek, 13.02.2018 18:38
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2018, všechna práva vyhrazena.